Lahe Koolipäev oli lahe

Meie, Ingrid, Nora, Kattri, Artur ja Kati, osalesime 21. novembril 15. noortekonverentsil Lahe Koolipäev, mille teemaks oli „Aeg kinkida aega“.

Kokku oli 3 vaatust ja iga vaatuse eel tervitas meid elav muusika. Seal olid mitmed huvipakkuvad esinejad, kellest 12 olid peaesinejad. Esinejateks olid järgmised erilised inimesed: taaskasutust propageeriv disainer Reet Aus („Inimene on ainuke, kes tekitab
loodusesse prügi.“), sõnaosav kirjanik Andrus Kivirähk („Kirjanik kirjutab teose valmis, pärast seda enam see teos teda ei huvita.“), nägus takistusjooksja Rasmus Mägi („Raamatute lugemine aitab maailma teise nurga alt näha.“), uus lavaka direktor Jaak Prints (rääkis, milline peab olema inimene, et lavakas sisseastumisel silma jääda), ESTCube’i meeskonna liige Henrik Ehrpais (jagas meiega teadmisi kosmosest), omapärase stiiliga muinasjutuvestja Erki Kaikkonen („Kõige suurem väljakutse on aktsepteerida muutusi enda sees. Mida rohkem aktsepteerime, seda õnnelikumad me oleme!“)

Toimus ka aruteluring, mille teemaks oli tehnoloogia areng ja mõju. Seal osalesid digiõpet edendav Kairit Tammets, tarkade mõtetega ajakirjanik Allan Rajavee ning üks Cleveroni asutajatest Peep Kuld. Väga huvitava debati tegid Eesti Vabariigi president Kersti Kaljulaid („Ei tohi häbeneda, kui millestki aru ei saa.“) ning kütkestav ärimees Kaarel Kotkas („Kui sul on plaan, siis läheb see plaan untsu. Kui sul pole plaani, siis läheb kõik untsu.“). Viimane peaesineja oli laulja Karl-Erik Taukar („Enda vigadest tuleb rääkida avalikult.“), kes laulis meile spontaanselt kaks laulu ja kaasas ka publikut.

Iga esineja nime järel sulgudes olev lause on mõte, mis meile tema jutust meelde jäi.

Konverentsil olid vägevad üllatusesinejad: vibrafonil osav Gertrud Leopard, rahva lemmik noortebänd Muster, A-rühma tantsutüdrukud tantsuga „Mäehaldjad“, paeluv kammerkoor Encore, vägev liivakunstnik Madli Luuk ning iluvõimleja Endla Vaher.

Noortekonverentsi traditsiooniks on saanud kuulutada välja ja tunnustada hea eeskuju konkursi finaliste ja kõige suuremat head eeskuju, kelleks oli sel aastal Kaari Uibomägi. Ta tegeleb innustunult kohalike ja globaalsete keskkonnaprobleemidega. Teda tuli õnnitlema tema lemmiklaulja Stig Rästa, kes laulis pühendusega Kaarile rahvale armsaks saanud laulu „Home“, mida laulsime ka meie kaasa. Päeva lõpus tänasime ka korraldajaid. Neid tuli tunnustama ja ühtlasi ka konverentsi lõpetama Uudo Sepp.

Me kõik jäime väga rahule laheda koolipäevaga. Kohapeal olles saime ülivõimsa ja meeldejääva kogemuse osaliseks. Oleme selle võimaluse üle ääretult tänulikud.

Kattri, Ingrid, Nora, Artur ja Kati SJK õpilasesindusest